هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

Postures یا ژست های فرم گرفته

postures and body

به ژست هایی که می گیرید، به پوسچرهایتان اهمیت دهید!

اگر تنها یک روز به وضعیت جسمانی تان در آینه نگاه کنید، یا به هنگام ادای کلمات در گفتگو هایتان متوجه ی حالتی که بدن تان به خود گرفته است شده باشید، یا به میمیک صورتتان زمانی که به مسعله ای فکر می کنید دقت کرده باشید به تاثیر پوسچر Posture یا ژست هایی که می گیرید روی حال تان پی می برید. پوسچر ها وضعیت های خاص بدن در شرایط و موقعیت های مختلف هستند. افراد معمولا به ژست هایی که در طول روز و در حین انجام کارهای مختلف می گیرند توجه نمی کنند. به همین دلیل این مهم را نادیده می گیرند که تا چه اندازه با همین ژست های ساده حالشان را به سمت یک کل خوب یا بد پیش می برند.

جسم شما همانقدر که از کنش های ذهنی و کلامی تان تاثیر می گیرد، به همان اندازه نیز به شدت تحت تاثیر پوسچر ها یا همان ژست هایی که میگیرید قرار دارد. در واقع به بیان دیگر جسم شما پس از مدتی به همان ژست های فرم گرفته تان تبدیل خواهد شد. در واقع می توان گفت این یک ارتباط متقابل میان حالات و هیجانات درونی و ژست های بیرونی است.

شاید ساده به نظر بیاید اما در نظر داشته باشید که نحوه ی راه رفتن تان، نشستن تان، دفاع کردن تان، خوشحالی ها و ناکامی هایتان و صحبت کردنتان همه و همه در قالب یک ژست خودشان را نشان می دهند که مجموعه ی این ژست ها پوسچر نامیده می شود.

پژوهشی در ارتباط با رابطه ی پوسچر با هیجانات درونی

در زمینه ی پوسچرها و عملکردشان تاکنون فعالیت های زیادی صورت گرفته است، که تقریبا در تمامشان این رابطه بسیار واضح دیده می شد.

در یکی از این پژوهش ها، عده ای از پژوهشگران حوزه ی روانشناسی برای بررسی تاثیر ژست ها روی تغییر هیجانات درونی پژوهشی روی دو گروه از انسانها انجام دادند. بدین صورت که برای این دو گروه فیلم یکسانی به طور جداگانه نمایش داده شد. فیلمی که مضمون آن غم انگیز بود و انتظار می رفت هر دو گروه را تحت تاثبر قرار دهد. اما نتایج چیز دیگری را نشان میداد. و آن به این دلیل بود که از یکی از گروه ها خواسته شده بود در تمام مدت تماشای فیلم حالت چهره شان را خندان نگه دارند و با این حالت فیلم را تماشا کنند. پس از اتمام فیلم مشخص شد گروهی که با میمیک چهره ی خندان به تماشای فیلم نشسته بودند، بسیار کمتر از گروه دیگر تحت تاثیر ژانر غم انگیز فیلم قرار گرفته بودند. و تقریبا بر خلاف گروه دیگر نشانه های ظاهری ناراحتی و استرس در آنها دیده نمیشد.

p1.2 1

تاثیر ژست ها ( Postures ) در ارتباطات

در حالت کلی ژست ها یا همان پوسچر ها را می توان به دو دسته ی مجزا تقسیم بندی نمود:

  • ۱)ژست های بسته Close Postures
  • ۲)ژست های باز Open Postures

از نظر بنیادی در ژست های بسته فرد سعی می کند اندام های خود را تا جایی که امکان دارد پنهان کند. بروز این مسعله در ارتباطات اجتماعی، کاری و دوستانه به صورت های مختلفی نمود پیدا می کند. برای مثال فرد اکثرا در هنگام نشستن پاهایش را روی هم می گذارد، کیفش را جلوی خودش میگیرد، تمام دکمه های لباسش را تا آخرین حد یقه میبندد.

به نظر می رسد این افراد در ارتباطاتشان دارای بازداری های رفتاری و عاطفی هستند و برای فرد مقابل نیز جاذبه ای برای ادامه ی ارتباط ایجاد نمی کنند.

در ژست های باز افراد برون گرایی خاصی در رفتار هایشان بروز می دهند و بیشتر از بیان بدنشان در ارتباطات استفاده می کنند. برای مثال حرکات دست بیشتر دارند. این افراد در ارتباطات شان تاثیر گذار تر به نظر می آیند و معمولا افراد دیگر برای ارتباط با چنین افرادی مشتاق تر خواهند شد. در نظر بگیرید پوسچر ها و استفاده ی صحیح از آنها چقدر می تواند در مدیریت و ارتباطات مدیران موفق دنیا تاثیر گذار باشد.

مدرس دوره های nlp احمد نوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
سلام دوست قدرتمند!
میتوانید سوال خود را در WhatsApp از ما بپرسید