هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

کاربرد و قوانین NLP

کاربرد nlp

کاربرد و قوانین NLP

کاربرد NLP چیست؟

برنامه‌ریزی عصبی کلامی مانند یک کتابچه راهنمای مغز است. با یادگیری ان ال پی شما با زبان مخصوص مغزتان آشنا می‌شوید. ان ال پی به شما کمک می‌کند بدانید چه چیزی از زندگی می‌خواهید و چگونه به آن برسید. شما با حواستان اطلاعات را از محیط اطراف می‌گیرید. بعد براساس اطلاعات قبلی، باورها و تجربیات، تجزيه و تحلیل می‌شوند. سپس در ذهن شما جا می‌گیرند و شما بر اساس آن رفتار می‌کنید. براین اساس ان ال پی می‌تواند از دو طریق به شما کمک کند:

ان ال پی می‌تواند اطلاعات قبلی را که در ذهن‌تان وجود دارد، طوری اصلاح کند که در نهایت رفتار مناسب را ارائه دهید. یا با استفاده از تغییر نگرش و زاویه دید، چشم انداز مطلوب را در شما ایجاد می‌کند تا اطلاعات مناسب را از محیط بگیرید. به این ترتیب رفتار مناسب از شما سر می‌زند.

ان ال پی همچنین به شما کمک می‌کند تا برای اهداف‌تان ابزارها و تکنیک‌های مورد نیاز را فعال و استفاده کنید. حاصل این کار رسیدن به اهداف‌تان همراه با کسب نتایج عالی است. برای مثال:

کمرنگ کردن خاطرات بد

برنامه ریزی مجدد ذهن و ساحت عادات جدید

افزایش اعتماد به نفس و بهبود عملکرد روزانه

تکنیک های ارتباط موثر (تحکیم روابط و بازگرداندن عشق از دست رفته(

کوچینگ و راهبری فردی و سازمانی

بازاریابی عصبی و فنون مذاکره و متقاعدسازی مشتری

رهایی از عادات بد (سیگار کشیدن، پرخوری، وسواس و…)

ترس از تاریکی، ترس از حیوانات، ترس از ارتفاع، ترس از حضور در جمع و درمان انواع فوبیا

کاهش وزن و لاغری از طریق شناخت علل چاقی

یافتن ماموریت و یافتن رسالت شخصی در زندگی

ان ال پی یک مهارت عملی است که به همه این امکان را می‌دهد که نبوغ خود را بشناسند و به حداکثر موفقیت برسند. از دیگر مزیت‌های ان ال پی امکان ارتباط با خود و ارتباط با دیگران به شکل موثر است.

ان ال پی می‌گوید، هر کاری را که شخصی انجام داده است، شما هم با الگوبرداری صحیح، می‌توانید دقیقا آن را انجام دهید و به نتایج مشابه دست پیدا کنید. همچنین به ما می‌آموزد که اگر موفقیتی کسب کرده باشیم، از آن موفقیت الگو بسازیم تا برای موفقیت‌های بعدی از آن استفاده کنیم.

 

کاربرد و قوانین NLP

قوانین NLP چیست؟

قانون اول: اگر کسی میتواند در کاری موفق شود، من هم میتوانم

همه افراد، سیستم فیزیکی مشابهی دارند ولی تفاوت میان افراد موفق با افراد ناموفق در نحوه نگرش و باور آنهاست. حال اگر بخواهیم به نتایج مشابهی که افراد موفق رسیده اند برسیم، باید از افراد موفق الگوبرداری کنیم و اقدام و عمل و نگرش خود را به الگوی موفق خود نزدیک کنیم و همین نکته کافیست تا موفقیت را یک امر شانسی یا موروثی ندانیم و به ما کمک می‌کند تا رفتارهای جدید بسازیم

این پیش فرض ان ال پی بیان میکند همه انسان ها دارای سخت افزار (بدن و فیزیک) مشابه هستند اما تفاوتی که بین افراد موفق و انسان های معمولی است، نرم افزار یا برنامه ریزی ذهن است و با بررسی استراتژی افراد موفق میتوان به نتایج مشابه آنان دست یافت. این روش را در علم ان ال پی ، الگوبرداری از انسان های موفق می نامند. در این تکنیک ها به بررسی چگونگی انجام یک کار توسط افراد موفق می پردازیم و سپس با استفاده از توانایی های خود، آنرا تکرار میکنیم و هویت فرد موفق را به خود می گیریم و با تکرار، مسیر های جدید عصبی ایجاد میکنیم.

اگر باورهای خود را به درستی تغییر دهیم، در میابیم که انسان های موفق فقط از یک فرمول استفاده میکنند و آنهم تمرکز بر روی نقاط قوت خود است. در دوره های nlp به راز افراد موفق می پردازیم و باورهای مرکزی شما را شناسایی میکنیم و در راستای دستیابی به اهداف تغییر میدهیم.

قانون دوم: همه ما منابع کافی برای تغییر را داریم

در این قانون به قدرت ناخودآگاه و جذب خواسته ها تمرکز میشود و منابع درونی هر فرد برای موفقیت را شناسایی میکنیم. برخی بر این باورند که افراد ثروتمند و موفق دارای نیروی ویژه ای هستند و یا این قدرت موروثی است اما علم ان ال پی بر این باور است که همه انسان ها به یک اندازه شانس موفق شدن را دارند. برای یافتن منابع درونی خود لیستی از توانایی ها و استعدادهای خود تهیه کنید. حتی میتوانید از اطرافیان نقاط قوت خود را سئوال کنید. از آنها بپرسید نقاط قوت شما در چیست؟ و شما را به چه صفت و توانایی میشناسند؟ با شناخت منابع درونی خود میتوانید بر روی آن سرمایه گذاری کنید و به فردی موفق تبدیل شوید.

قانون سوم: شکست وجود ندارد

یک تمرین ذهنی را همین حالا انجام دهید، به شکست هایی که در گذشته داشته‌اید از زاویه ای متفاوت نگاه کنید. به این فکر کنید که چه تجربیات و دستاوردهایی از آنها بدست آورده‌‌اید؟ گاهی شکست‌ها مسیر زندگی ما را تغییر می‌دهند. بطور مثال کسی که شغلش را از دست داده شاید تصور کند همه چیز را باخته است اما همین عامل شاید فرد را متوجه توانایی های دیگری در خودش کند و بتواند کسب و کار جدیدی را راه اندازی کند.

آیا هرآنچه می‌بینیم واقعیت محض است یا فقط برداشتی است از آنچه دیده‌ایم؟ پس برداشت ما از وقایع اطراف بنا به فیلترهای ذهنی مانند باورها، ارزشها و نگرش ما به زندگی شکل می‌گیرد و ما واقعیت‌ها را بر اساس نقشه ذهنی خود تفسیر می‌کنیم. از این نکته می‌توان در جهت برقراری ارتباط موثر با دیگران استفاده کرد. بنابراین نظر و دیدگاه افراد را محکوم نکنید زیرا از نظر ان ال پی هر فردی مدل ذهنی خاص خود را دارد و باید به مدل ذهنی افراد احترام گذاشت.

این قانون بیان میکند زندگی سراسر یادگیری و کسب تجربه است و ما نمی توانیم بگوییم به اهداف خود نرسیدیم و شکست خوردیم بلکه طبق این قانون باید بگوییم ما یک راه دیگر را امتحان کردیم که به هدف ختم نمی شد و باید راههای دیگر را امتحان کنیم. اگر به شکست ها و ناکامی ها به دید نجربه نگاه کنیم، از هر شکستی یک درس بزرگ میگیریم و در نهایت به اهداف خود میرسیم.

ترس از شکست بزرگترین عامل در دستیابی به اهداف است. هیچ انسان موفقی را نخواهید یافت که با پشت سر گذاشتن شکست های مختلف به موفقیت نرسیده باشد اما ذهن ما تمایل دارد در منطقه امن بماند و شرایط جدید را تجربه نکند. آیا میدانید یکی از بزرگترین مشخصه های افراد مو فق چیست؟ آنها باوجود اینکه میدانند احتمال شکست وجود دارد، اما اقدام می کنند.

NLP چطور باعث افزایش رضایت ما از زندگی می شود؟

ان ال پی، به عملکرد پویای بین ذهن و زبان و چگونگی اثرگذاری آن‌ها روی جسم و رفتار می‌پردازد. موجب توانمندسازی یک شخص نسبت به محرک‌ها می‌شود. یادگیری ان ال پی را می‌توان به یادگیری زبان ذهن تشبيه کرد. مثال زیر در این رابطه به شما کمک می‌کند:

آیا تا حالا برای شما پیش آمده که بخواهید با یک نفر که او را درک نمی‌کنید، یا زبان او را متوجه نمی‌شوید، ارتباط برقرار کنید؟ مثال کلاسیک آن وقتی است که شخصی به رستورانی در یک کشور خارجی می‌رود و بعد از سفارش غذای مورد نظرش، گارسون برای او خورشت جگر می‌آورد. در حالیکه در واقع او استیک خواسته بود، نه خورشت جگر!!!

این مثال همانند رابطه ما با ضمیر ناخودآگاه‌مان می‌باشد. در اصل ان ال پی به شما یاد می‌دهد، چگونه یک استیک را به ذهن‌تان معرفی کنید که در نهایت برای شما استیک بیاورد، نه خورشت جگر!

ما از زندگی چی می‌خواهیم؟ شاید ما فکر کنیم که پول بیشتر، شادی، رابطه سالم و خوب با اعضاء خانواده را می‌خواهیم. ولی احتمال دارد در عمل بیش از هر چیز به دنبال رژیم غذایی سالم باشیم.

چرا که احتمالا در ضمیر ناخودآگاه و خودآگاه ما، تفاوت زیادی بین این مقوله‌ها وجود دارد و ما از آن بی‌خبریم. این تفاوت باعث می‌شود چیزی که در واقع از زندگی می‌خواهیم به صورت کامل برآورده نشود. و در نهایت موجب نارضایتی ما از زندگی خواهد شد.

یادگرفتن NLP چگونه رضایت ما را از زندگی افزایش می‌دهد؟

در ان ال پی، ما ذهن خودآگاه را یک تعیین کننده هدف می‌دانیم، در صورتی که ذهن ناخودآگاه گیرنده اصلی هدف بوده و امکان دارد به جای استیک، یک کاسه خورشت جگر برای شما بیاورد!

ان ال پی به بهبود سریع افراد کمک بسیاری می‌کند. زیرا توانایی زیادی در ایجاد تغییر در عادت‌ها و باورهای محدود کننده‌ای دارد که ما را از پیشرفت باز می‌دارد. ان ال پی با تکنیک‌های مفید، خیلی سریع می‌تواند با کمک ضمیر ناخودآگاه، تغییرات مورد نظر را ایجاد کند.

 

مدرس دوره های nlp احمد نوری

‫3 نظر

 • pejmankiarash گفت:

  سلام تشویق شدم از این به بعد ارتباط بیشتری با استاد نوری داشته باشم حتما دوره کامل NlP را میخرم عکس نوشته ها عالیه استفاده میکنم به دیگران هم توصیه به خواندن میکنم

 • paktinatadele گفت:

  بسیار عالی و کاربردی بود. تازه فهمیدم استاد عزیز آن ال پی جیه😍😍💪

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  سلام دوست قدرتمند!
  میتوانید سوال خود را در WhatsApp از ما بپرسید